Słowacja

Teatr Thalia Teatro

Tytuł: Cienie słów

O czym będzie nasz pokaz? 

Poetycki spektakl z wierszami polskiego romantycznego pisarza Adama Mickiewicza i słowackimi pisarzami romantycznymi generacji Stur'a. Ludovit Stur był słynnym narodowym słowackim pisarzem w drugiej połowie XIX wieku. Mickiewicz wpłynął na twórczość słowackich pisarzy romantycznych.

Jaka jest idea naszego występu? 

Będziemy skupiać się na różnicach, które łączą nas wszystkich. Każde narody mają własny język. Kraje słowiańskie mają tylko jedną mozliwość, żeby powiedzieć innym narodom, że też tutaj jesteśmy, tutaj w latach rewolucji (1848)! Spójrzcie na nas! Chcemy być niezależni! Chcemy używać własnych języków narodowych: słowackiego, polskiego itd. 

Narody musiały pisać poezje w swoich językach, pokazywać spektakle w swoich językach, publikować gazety w swoich językach i wspierać się nawzajem. Historia uczy: zaistniał silny wpływ pomiędzy słowackim i polskim romantycznym pokoleniem. Chcieli oni walczyć o niepodległość narodowości słowiańskich w Europie. Podstawą wszystkiego jest słowo słowiańskie, ale w XIX wieku były tylko cienie słów! Dlatego nasz występ nazywa się „Cienie słów”. Nasze przedstawienie nie będzie o rewolucji, będzie o pierwszych próbach pisania poezji i prasy narodowej, o przyjaźń łączącej naród słowacki i polski. Poezja, muzyka i spektakl.. przed publicznością.

Czego się nauczymy podczas warsztatów?

- odgrywania roli, zastanowimy się jak przywołać styl życia i postaci z XIX wieku,

- wyrażania się w ruchu, głosie i poezji,

- współpracy w zespole aktorów, współpracy aktorów z recytatorem i muzyką,

- zastanowimy się jak wykorzystać nasze ciało do stworzenia muzyki na scenie. 
 

Co zabrać ze sobą na warsztaty?

Pozytywne nastawienie, uśmiech, komiczne pomysły, marzenia, odwagę, coś słodkiego (ciasteczka) dla kolegów z naszego zespołu warsztatowego. Przyjaciół! Dlugopis i dwie kartki: jedna do zapisania swoich pomysłów, z drugiej zrobisz papierową łódź lub samolot. Zabierz też swój ulubiony poemat Mickiewicza.

Gramy poezję z muzyką i dźwiękami ulicy!

Sesje warsztatowe poprowadzi Monika Necpálová, autorka, aktorka i reżyser autorskich projektów teatralnych, wykładowczyni pedagogiki twórczej i dramatu, Absolwentka Akademii Muzycznej w Pradze, Wydział Twórczości autorskiej i Pedagogiki, specjalizacja Teatr. 

partnerzy ckis Visegrad Fund art prometheus Nyirbatorert Alapitvany Thalia Teatro Radio Centrum Kalisz
Brama do La Strady. 2015 CKiS. Wszelkie prawa zastrzeżone.