CONTINUO THEATER (CZECHY)

Now?


Przez ostatnie kilka lat Teatr Continuo inspirował się historiami opowiadanymi przez naocznych świadków, którzy mieszkaja w sasiedztwie Plum Yard, obecnej siedziby Teatru Continuo we wsi Malovice w Południowej Bohemii tworząc takie projekty jak „Krajobraz za żądanie”, „Blizny w Kamieniu”, „Sąsiedzi” i „Ofiara”.  Wieloletnie doświadczenie w projektach powstających na podstawie historii tych, którzy je pamiętaj? dało Teatrowi Continuo możliwość stworzenia nowego spektaklu ulicznego „TERAZ?”, w którym artyści postanowili pracować wyłącznie z własnymi uczuciami, osobistymi doświadczeniami, marzeniami i wyobrażeniami zebranymi podczas ich codziennej pracy wykorzystując improwizację i wchodząc w interakcje z każdym miejscem, w którym odbywa się spektakl. Takie podejście umożliwia wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni do działania. Widownia staje sie sceną, na której publiczność znajduje się wraz z wykonawcami. Niektóre fragmenty odgrywane są w samym środku pośród publiczności, w innych to publiczność jest otoczona przez wykonawców.

Wiadomości radiowe, artykuły prasowe, ogólnie przyjęte "prawdy", które nigdy nie sa podważane i tematy, o których dyskutuje się wciąż od nowa, marzenia i doświadczenia wszystkich członków Teatru Continuo - wszystko to stanowiło źródło pomysłów na nowy spektakl. Tym razem Continuo próbuje wprowadzić teatralny eksperyment -  próbę  stworzenia "transmisji na żywo", czyli teraz.

Continuo to przede wszystkim teatr fizyczny. Artyści poprzez ciało, oddech, głos, słowa staja twarza w twarz z obrazem świata, w którego tworzeniu wszyscy biorą udział. Co jest silniejsze? Nasze uczucia i to, czego doświadczamy czy opinie i postawy, które powstają pod wpływem naszego środowiska? Czy jesteśmy w stanie powiedzieć cokolwiek autentycznego, czy pozostaje nam jedynie możliwość kopiowania, wycinania i sklejania tego wszystkiego razem? Czy potrafimy zaakceptować nasze doświadczenia, uczucia, stany, obrazy z naszych snów, których być może nie rozumiemy i nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami choć ich doświadczyliśmy?
„TERAZ?” jest próbą przeniesienia tych pre-werbalnych stanów duszy w formie, która może być zrozumiała dla innych ludzi, nawet wówczas, gdy nie pada ani jedno słowo. Srodkiem wyrazu sa ciała wykonawców i zróżnicowane bodźce wizualne, unikalne wspóistnienie kruchego ludzkiego ciała i duszy. To jest poezja bez słów.
partnerzy ckis Visegrad Fund art prometheus Nyirbatorert Alapitvany Thalia Teatro Radio Centrum Kalisz
Brama do La Strady. 2015 CKiS. Wszelkie prawa zastrzeżone.