David Fèketè (Teatr WINGED DRAGONS – Węgry)

TEATR ULICZNY NA WĘGRZECH – OD NARODZIN PO TRUDNE DZIŚ

"W obliczu Początków i odnawialnego powrotu. Wracając do mitu przemian – jelenia.  Co oznacza przekształcenie się w jelenia dzisiaj? Odwaga samotności, ostatnia przemiana, przekraczanie mostu między życiem a śmiercią, święty upadek, apoteoza życia. Re - integracja, próba przywrócenia nieprzerwanej jedności, utopia niczym nieskalanego źródła ".  - György Szabados

         W efekcie zachodzących od  1989 r. zmian gospodarczych na Węgrzech zaczęły powstawać  teatry uliczne w regionie Karpat. We wczesnych latach 90. imprezy plenerowe i festiwale stworzyły okazję tym wykonawcom, którzy inspirowali się czeską lalką i polskimi teatrami ulicznymi.

         „Gniazdem” węgierskich teatrów ulicznych stało się małe miasteczko na wschodzie Węgier,  Nyírbátor, gdzie w 1993 r. rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Winged Dragon. Festiwal stał się spontaniczną okazją do prezentacji dla dyrektorów i organizatorów, a także akademią dla wykonawców. W tym samym roku zrodziła się grupa Winged Dragons. Jej przesłanie i aspiracje zawierają się w  cytowanym tu jako credo motcie  György Szabadososa. Teatr Winged Dragons buduje most jedności, czerpiąc z czystych źródeł tradycji.

         Teatr uliczny stał się popularnym narzędziem awangardy i wniósł do teatru świeży powiew. Założyciele festiwalu zrekonstruowali koncepcję związku między wykonawcami a publicznością. Wyszli na ulice z wiarą, że jest to najbardziej demokratyczna forma teatru. Uważali, że sztuka uliczna może być jedyną szansą dla tych, którzy ignorują klasyczny teatr. Po upływie dekady, dziś festiwale bazujące na sztuce ulicznej są prawie niemożliwe do realizacji, z powodu drastycznie ograniczonych subsydiów. Teatry współpracują z mniejszą liczbą wykonawców, tworząc małe spektakle, z którymi mogą podróżować w jednym samochodzie do dowolnego miejsca.

         Fundacja Nyírbátorért nadal wspiera teatry uliczne, ale już nie prowadzą Festiwalu Winged Dragon. Tam, gdzie przychodzą, słońce wschodzi, kwiaty kwitną i błękitnieje niebo ...

partnerzy ckis Visegrad Fund art prometheus Nyirbatorert Alapitvany Thalia Teatro Radio Centrum Kalisz
Brama do La Strady. 2015 CKiS. Wszelkie prawa zastrzeżone.