Adam Ondráček
ART Prometheus o.s.

Praga otwiera drzwi na świat cudów teatru ulicznego


Coroczny festiwal pod nazwą "Za dveŕmi" jest największym wydarzeniem związanym z teatrem ulicznym w Republice Czeskiej, kiedy to w lipcu na Placu Starego Miasta, Placu Wacława oraz na kilku ulicach i w kilku innych miejscach miasta pojawiają się europejskie i miejscowe zespoły.
Festiwal został zainicjowany w roku 2008 przez ART Prometheus, wiodącą organizację zajmującą się niezależnymi teatrami i festiwalami w Republice Czeskiej. Celem inicjatywy było wypełnienie letniej przestrzeni leniwej Pragi teatrem. Cel ten został ostatecznie osiągnięty w ubiegłym roku, kiedy to "Za dveŕmi" przyłączył się do innego letniego festiwalu teatralnego – Międzynarodowy Festiwal Klaunów Punkt Zero i tak siedem dni wypełniło się licznymi występami ulicznymi jak i przedstawieniami w salach: wzruszające wieczorne występy na szczudłach, pokazy żonglerki z ogniami i światłami oraz zapierające dech w piersiach pokazy klaunów w centrum festiwalowym w Teatrze Celetná .
„Praga stała się jedną wielką sceną” napisał czołowy teatralny magazyn Divadeni Noviny. I tak też właśnie jest – każdego dnia można przyjść to centrum Pragi i obejrzeć odbywające się w historycznej scenerii przedstawienia takich zespołów jak Teatr V.O.S.A. (Cz) i jego „Wielkie Marzenie”, które zostało nagrodzone na Europe Square Expo 2010 w Szanghaju czy na Festiwalu Lubelskim.
Jeśli ktoś miał szansę kupić bilet na przedstawienie Paolo Nani pt. „La Lettera” wychodził z niego dosłownie z bólem brzucha ze śmiechu – cytat z artykułu „Nani całkowicie zawładnął publicznością i nie dał widzom ani chwili aby odetchnąć od śmiechu”.
ART Prometheus zawdzięcza swojemu dyrektorowi Jakubowi Vedralowi silne związki z polską sceną teatralną. Festiwal jest dumny ze współpracy z Polskim Instytutem Kulturalny w Pradze. Jak powiedział dyrektor podczas otwarcia ostatniego festiwalu „polski teatr ma wiele do zaproponowania jeśli chodzi o teatr uliczny i stąd też ma swoje miejsce na festiwalu w Edynburgu czy Pradze na festiwalu "Za dveŕmi". W ostatnich latach występowały np. takie teatry jak Teatr Kana, Biuro Podróży czy Teatr Ósmego Dnia.
Międzynarodowa współpraca rozwija się z każdym rokiem – na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu "Za dveŕmi" w Pradze wystąpiły zespoły i indywidualni artyści z ponad 12 krajów, łącznie z orientalnym lalkarzem Nori Sawa z Japonii czy takimi legendarnymi klaunami jak czołowa aktorka Nola Rae z Wielkiej Brytanii czy BlackSKYWhite , niecodzienny, świetnie wyczuwający przestrzeń teatr rosyjski.
W 2012 mamy 4. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych "Za dveŕmi, który sprowadzi do historycznego centrum Pragi artystów z kilku europejskich krajów i takie gwiazdy o światowej sławie jak Teatr Biuro Podróży czy niemiecki Teatr Antagon. Zapraszamy, przyjeżdżajcie i bądźcie z nami na ulicach od 16 do 22 lipca 2012.

www.zadvermi.cz
www.facebook.com/zadvermi

partnerzy ckis Visegrad Fund art prometheus Nyirbatorert Alapitvany Thalia Teatro Radio Centrum Kalisz
Brama do La Strady. 2015 CKiS. Wszelkie prawa zastrzeżone.